דולפינן מצוי  Common bottlenose dolphin (Tursiops truncatus)

 

סימנים מזהים בים: אורך: 2.5-3 מ'. חרטום קצר ורחב "אף-בקבוק", מופרד היטב מהמלון, גוף מגושם, צבע גו אפור עד חום, חדגוני, עם בטן בהירה. צורת סנפיר גב משתנה. נצפה סמוך לחוף בלהקות של 5-6 פרטים בממוצע של נקבות וגורים או צעירים משני הזוויגים. זכרים נעים לבד או בזוגות וחוברים עם להקות מזדמנות. חברותי, אוהד לרכב על גל החרטום. נוהג לעקוב אחר מכמורתנים ולצלול לפי הרשת. צולל בין 2-4 ד' ועולה לנשום כ- 5 פעמים בין צלילות.

סימנים מזהים על היבשה: צורת החרטום ייחודית. עד 24 שיניים גדולות, חלקות וחרוטיות בכל חצי לסת. רוב הדולפינים המוחפים בארץ הם ממין זה.

בחלק מאזורי העולם קיימים שני מופעים של דולפיננים. האחד לאורך החוף, יותר קטן ועדין והשני בים הפתוח, שרירי והידרודינמי, החי בלהקות גדולות. בים התיכון, מצוי לאורך כל החופים, אך במגמת ירידה.

ניזון ממגוון רחב של בעלי חיים שוכני קרקע , אך בעיקר דגים. מאוד סתגלן ומגוון בשיטות טרף.

ידוע כידידותי לאדם - רוב הדולפינים הבודדים החברותיים לאדם בעולם הם ממין זה. יש לזכור כי אלו חיות בר ויש כאלה שידידותיים יותר וכאלה שפחות. אז בטבע, כבדהו וחשדהו!

הטורף העיקרי בטבע הוא הכריש.

רביה נעשית לאורך כך השנה וההיריון נמשך כשנה. הגור יונק כ- 20 חודשים, ונשאר עם האם לעוד תקופה, לפחות עד ההמלטה הבאה. נקבות נוטות לחזור ללהקת אימן.

יכולת צלילה לעומקים של עד 500 מטר.

נתונים נוספים (לאוכלוסיה הישראלית):

משקל: עד 300 ק"ג

גורים נולדים באורך של עד 1.1 מטרים ומשקל של כ- 20 קילו.

 

הדולפינן המצוי הוא הדולפין הנפוץ ביותר מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל, ברצועת רוחב של עד כ-10 ק"מ מהחוף ובעומקי מים של עד 200 מ'. אוכלוסיית דולפין זה יציבה בגודלה (הגודל מוערך בכ-300-400 פרטים) ונאמנה לאזור המחיה לאורך כל השנה. קטגוריית הסיכון של המין דולפינן מצוי היא LC (ללא חשש), אך תת-האוכלוסייה הים-תיכונית מוגדרת כ-VU (פגיעה).

הגורמים המסכנים את אוכלוסיית הדולפינן המצוי בישראל הם:

  1. לכידה בשוגג בציוד דייג, בעיקר ברשתות המכמורתנים, הוא הסיכון העיקרי.

  2. זיהום כימי ופסולת מוצקה (בליעה).

  3. הרס מארג המזון הקרקעי על ידי ספינות המכמורת, הגורפות את קרקעית הים.

הדולפינן המצוי בחוף הישראלי מדגים קשר הדוק עם צי ספינות המכמורת, כאשר פרטים נצפים תדיר כשהם עוקבים אחרי הספינות וצוללים לכיוון פי הרשת בעת גרירתה. שלושים אחוז מהתמותה השנתית הממוצעת היא תוצאה של לכידה מוכחת או חשודה (גוויה מוחפת עם קיבה מלאה בדגים). זוהי רמת תמותה הרבה מעבר ליכולת הנשיאה של האוכלוסייה (השלמה על ידי קצב ילודה טבעי) ויציבותה של האחרונה מחייבת גיוס פרטים מבחוץ. בהתחשב בעובדה שמאמץ הדייג של שכנותינו מדרום ומצפון אינו מבוטל, ניתן לצפות שבהיעדר מהלכים להפחתת הלכידה המגמה העתידית הצפויה היא דלדול.

מחקרים ראשוניים מעידים כי תת-האוכלוסייה הישראלית שונה גנטית ומורפומטרית מזאת של מערב הים התיכון ועל כן יש להתייחס אליה בינתיים כיחידה שימורית נפרדת.

 

חזרה