אישוש והצלה

מאז יוני 1993 ועד היום נמצאו כ-170 דולפינים מתים וארבעה דולפינים מוחפים חיים לאורך החוף הים תיכוני של ישראל מראש הנקרה שבצפון ועד רפיח בדרום. צוות אישוש והצלה הוקם במטרה לעזור לחיה במצוקה אשר נמצאת בקרבת החוף, או שביצעה עליה לחוף (החפה). בשל מעוט ההחפות של דולפינים חיים, עיקר עבודת הצוות מתמקדת בדולפינים המתים. מדולפינים אלו נלקחות דגימות ומדידות למטרות מחקר, נתיחה שלאחר המוות מתבצעת במידת האפשר. שלדי הדולפינים נשמרים לטובת מטרות מחקריות וחינוכיות.

 

דולפינים מוחפים אלו היו מעשרה מינים המפורטים להלן עפ"י מידת שכיחותם:

 1. דולפינן מצוי ((Tursiops truncatus

 2. סטנלה מפוספסת (Stenella coeruleoalba)

 3. דולפין תלום-שן (Steno bredanensis)

 4. לוויתן זיפיוס חלול חרטום (Ziphius cavirostris)

 5.  גרמפוס אפור (Grampus griseus)

 6. דולפין מצוי קצר-חוטם (Delphinus delphis)

 7. לוויתן ראשתן (Physeter macrocephalus)

 8. לוויתן גוץ (מינקי) (Blaenoptera acutorostrata)

 9. לוויתן מצוי (Balaenoptera physalus)

 10. עבשן קטלני (קטלן מדומה) (Pseudorca crassidens)

בנוסף, נצפה בים הפתוח פרט חי מהמין דולפין מגובנן אינדו-פסיפי (Sousa chinensis), מהגר מים סוף. המין הנפוץ ביותר שנצפה בים הפתוח והמין המוחף ביותר הוא הדולפינן המצוי.

שיניים של חלק מפרטי הדולפיננים הנ"ל נשלחו לבדיקת גיל במעבדות בחו"ל ונמצא כי הדולפין הצעיר ביותר היה בן יומו והמבוגר ביותר, בן 39 שנים.

הסיבות לתמותה:

בנוסף נמצאו ריכוזים שונים של מתכות כבדות (המגיעות לרוב מהתעשייה) אשר ידוע כי גורמות להחלשות המערכת החיסונית של בעל החיים והופכים אותו לפגיע ורגיש יותר למחלות הנמצאות בים.

צורת גילוי הגופות:

 

אישוש

ארבעה דולפינים אותרו בעודם חיים, שניים, הדולפינה "נקורה", והדולפין בחוף עכו, כאשר למחמל"י עדיין לא היו האמצעים הדרושים לאישוש דולפינים במצוקה, השלישית, נקבת גרמפוס, קיבלה טיפול במרכז במכמורת והרביעי, הזיפיוס, שבשל חוסר מודעות מצא את מותו בטרם ניתן היה להגיש לו עזרה:

 1. הדולפינה "נקורה" - אוגוסט 1994

 2. דולפין בחוף עכו - אפריל 1997

 3. גרמפוס אפור - יוני 1999

 4. זיפיוס ב"סידני עלי" - יולי 2002

 5. גרמפוס אפור - מרץ 2004

מה לעשות במקרה של יונק ימי חי?

חזרה