קטגוריות התנהגות דולפין כלפי אדם בתכניות שחייה (Samuels & Spradlin,1995)

 

קטגוריה התנהגות

תוקפנות

Aggressive

נשיכה, נגיחה, חבטת גוף, חבטת זנב או סנפיר, דחיפה בכוח (אל עצם, אל הקרקעית, ממזח ימי, חוף או מסירה חזרה למים) איום (נענוע חד של הראש, נקישת לסתות, פעירת פה), רדיפה.

כניעה

Submissive

בריחה (למרחק מעל 1 מטר), רתיעה חדה של כל הגוף או איבר.

פעילות פתאומית (חדה)

Abrupt

קפיצה מהמים (עם חזרה חלקה או בחבטה), שחייה מהירה, עיקוף מהיר, יצירת קצף ("מים לבנים"), פניה חדה, גישה מהירה, חבטת מים (זנב, סנפיר) תפיסה בפה, כל פעילות ספונטנית חדה.

מינית

Sexual

דחיפת אזור גניטלי עם החרטום, חיכוך חוזר של האזור הגניטלי בגוף השחיין / צולל.

זיקתי עם מגע

Affiliative

כל נגיעה עדינה (חיכוך, דחיפה) גם מצד הדולפין וגם סבילות הפעולה מצד האדם, מניפולציה עדינה של עצם הקשור לאדם.

הוראות וכללי שחייה דולפין בודד- אדם

 

רצוי שבשחייה משותפת של אדם-דולפין בודד ו/או עם להקת לויתנאים כל שהיא, להשתמש בהנחיות להתנהגות עם הדולפינים בים הפתוח, ראה הוראות מצורפות מטה. חשוב מאוד כי השחיין יהיה רגיש לאזורים בגוף אשר מועדפים בליטוף ע"י הדולפינים ולהימנע מליטוף באזורים אחרים אשר אינם מועדפים. סביר שהמלטפים אזורי גוף בזמן מגע יזום ע"י הדולפין/נה יהיו חשופים פחות להתנהגות תוקפנית מצד החיה.

בהמשך לתוצאות מחקר זה ומחקרים דומים אשר דנו ביחסי גומלין דולפין-אדם ולאירועי רדיפה, תוקפנות, התנהגויות מיניות ועוד, נאסרה הטרדת בעלי חיים ימיים על פי חוק בארה"ב.  ["הטרדה מוגדרת כרדיפה, עינוי או הרגזה שיש לה פוטנציאל לפצוע חיה ימית או להקת חיות ימיות בטבע, או שיש לה פוטנציאל להפריע ללהקת חיות ימיות בטבע ע"י גרימת התפרדות של דפוסי ההתנהגות הכוללים, אבל לא מוגבלים ל, נדידה (הגירה), נשימה, הנקה, רבייה, האכלה או הגנה"] Baur et al ,1999)). 

 

הנחיות להתנהגות במים ליד דולפין/נה בודד(ת) חברותי(ת):

יש לזכור כי מדובר בחיית בר חזקה מאד ולא בחיית מחמד בגן חיות או בפינת חי.

א. בכלי שיט:

 1. לא להניע כלי שיט (בעיקר אופנועי ים) במסלול התנגשות או כמעט התנגשות אתו/ה.

 2. לא לתמרן סביבה במהירות וברעש.

 3. מומלצת הפלגה במהירות של 5-6 קשר במקביל למסלולה, העשויה להביא אותה לרכב על גל החרטום או הדממת מנוע בקרבתו/ה, העשויה לגרום לה לתצוגות קפיצה או אחרות.

 4. לא להקיף אותו/תה ביותר משני כלי שיט בעת ובעונה אחת.

 5. בשום אופן לא להשליך לעברה עצמים, כולל פריטי מזון "טבעיים" כגון דגים. האכלה מלאכותית הנה עבירה על החוק העלולה להפוך אותו/ה לתלותי/ת ובכך לקרב את קיצה, באם הקשר ינותק.

 6. כניסה למים מכלי שיט תעשה בצורה חלקה, מהדופן או הקצה של הכלי הנגדי לדולפין/נה ושחייה איטית לכוונו(ה).

 7. בכל מקרה של שחייה במים, יש להיצמד לסירה ולא להגיע לעמדה שבה השחיין נמצא במים פתוחים, ללא אפשרות מילוט חזרה לסירה במקרה של תוקפנות מצד החיה.

 

ב. בשחייה משותפת במים:

 1. אין להרשות יותר מ-3 שחיינים/צוללים לידו/ה בעת ובעונה אחת.

 2. יש לתת לדולפין ליזום קרבה ורק אם הוא מזמין ליטוף (הצגת הגחון במנח אופקי עם סנפירים פשוטים או במנח אנכי עם קצה הפה מחוץ למים כשהוא חסר תנועה - הצצה, הנעת זנב בתנועות אופקיות חלקות ליד השחיין, חיכוך השחיין בחלקי הגוף השונים) ואז לבצע אותו עדינות.  

 3. אסור להצטרף ל"חגיגה" כאשר שחיינים אחרים מלטפים את החיה אין להגיע מהצד וללטף גם כן את החיה.

 4. אין ללטפו/ה באזור הראש כולו.

 5. אין לתפשו/ה או לחבקו/ה בסנפירי הצד, סנפיר הגב או הזנב. הזנב הינו איבר התנועה של הדולפין כל אחיזה בזנב יכולה להוביל לתוקפנות כלפי האוחז. ניסיון לאחיזה בדולפין ועצירת התקדמותו/ה, בים או ליד החוף עלול להביא לפגיעה חמורה. מציאות דולפין/נה בודד חברתי במים מאוד רדודים אינה סימן מצוקה הדורש החזרתה לעומק!

 6. כאשר מבחינים באחד או יותר מסימני האזהרה התוקפניים הבאים, יש לנתק מגע מיידית  ולעלות לסירה או לחוף: הקשתת גו, נקישת לסתות, הנעת סנפירי שת בו-זמנית בתנועות חדות, פליטת בועת אויר גדולה מפתח הנשימה תוך השמעת קול עמוק.      

 7. לעיתים (הסיכוי אמנם קטן מאוד) עלולים היונקים הימיים להדביק גם בני אדם במחלות.

 

ג. בשחייה משותפת במים ליד גור שנולד לאם חברותית:

 1. יש לזכור כי הגור אינו דולפין בודד חברותי מבחירתו היות והוא נולד למצב הזה, בשל כך הוא סובל מחסכים מעצם זה שאינו גדל בלהקת דולפינים נורמלית, שבה היה נתון למשמעת ע"י בוגרים בלהקה.

 2. אסור לעבור ולחצות בין האם והגור כשהם שוחים צמוד אחד לשני.

 3. כל מגע פיזי עם הגור הינו אסור מאחר והוא נמצא בשלב עיצוב התנהגותו ע"י חיקוי אשר באופן טבעי נלמד מדולפינים. אסור לבני האדם להקנות לגור הרגלים והתנהגויות שאינן   תואמות את רפרטואר ההתנהגו

  דולפינן מצוי  Common bottlenose dolphin (Tursiops truncatus)

   

  סימנים מזהים בים: אורך: 2.5-3 מ'. חרטום קצר ורחב "אף-בקבוק", מופרד היטב מהמלון, גוף מגושם, צבע גו אפור עד חום, חדגוני, עם בטן בהירה. צורת סנפיר גב משתנה. נצפה סמוך לחוף בלהקות של 5-6 פרטים בממוצע של נקבות וגורים או צעירים משני הזוויגים. זכרים נעים לבד או בזוגות וחוברים עם להקות מזדמנות. חברותי, אוהד לרכב על גל החרטום. נוהג לעקוב אחר מכמורתנים ולצלול לפי הרשת. צולל בין 2-4 ד' ועולה לנשום כ- 5 פעמים בין צלילות.

  סימנים מזהים על היבשה: צורת החרטום ייחודית. עד 24 שיניים גדולות, חלקות וחרוטיות בכל חצי לסת. רוב הדולפינים המוחפים בארץ הם ממין זה.

  בחלק מאזורי העולם קיימים שני מופעים של דולפיננים. האחד לאורך החוף, יותר קטן ועדין והשני בים הפתוח, שרירי והידרודינמי, החי בלהקות גדולות. בים התיכון, מצוי לאורך כל החופים, אך במגמת ירידה. המין המצוי ביותר בחופנו

  ניזון ממגוון רחב של בעלי חיים שוכני קרקע , אך בעיקר דגים. מאוד סתגלן ומגוון בשיטות טרף

  ידוע כידידותי לאדם, רוב הדולפינים הבודדים החברותיים לאדם בעולם הם ממין זה. אך יש לזכור כי אלו חיות בר ויש כאלה שידידותיים יותר וכאלה שפחות. אז בטבע, כבדהו וחשדהו.

  הטורף העיקרי בטבע הוא הכריש.

  רביה נעשית לאורך כך השנה וההיריון נמשך כשנה. הגור יונק כ- 20 חודשים, ונשאר עם האם לעוד תקופה, לפחו

  מרכז הסברה ימי לדולפינים, לווייתנים וצבי ים

  המרכז ממוקם בשמורת "דור-הבונים" (חוף "הבונים").

   

   

             

   

  יחסי גומלין עם מכמורתנים
   

  כאמור, המין הנפוץ בחופנו הים תיכוני, הדולפינן, נראה תדיר בקשר עם ספינות מכמורת. חלק מהדולפינים נצפים בסביבה הכללית של הספינה, ללא קשר נסיבתי ברור, חלק (יתכן שאותם פרטים, שהיו קודם בסביבה ב"עמדת המתנה") נצפים כשהם מגיעים/קרבים אל המכמורתן בשלב העלאת שק הרשת אל הסיפון ושוהים (בחברת שחפים) עד שלב השלכת הפחת קישור לתמונות וחלק נצפים בשלב הגרירה כשהם עוקבים, לפעמים במשך שעות, כ - 300-500 מ' מאחורי הספינה (מיקום פי הרשת), ומדי פעם צוללים למספר דקות. זוהי התנהגות משוערת של טריפת דגים השוחים (במהירות ובמסלול קבועים) לפני מפתח הרשת, או חלקי דגים הבולטים החוצה דרך עיני הרשת, או אולי אף דגים שכבר נלכדו בתוכה. · טריפה מפנים הרשת (ויתכן גם בפתחה) מסוכנת ולראייה, מדי פעם הרשת מועלת כשבתוכה דולפין לכוד טבוע. לעיתים נמצא דולפין טבוע כשהוא מסובך בחבל האבטחה של הרשת קישור לתמונה. חלק מהלכודים מושלכים (עם או ללא דווח) חזרה לים ושוקעים או נפלטים לחוף, היכן שלא תמיד הם מזוהים כנפגעי לכידה. במידה והם נמסרים ע"י צוות הספינה לידי חוקרי מחמל"י, הם מטופלים כמו החפה טרייה. ניתוח הלכידות מראה שהמעורבות היא של שני הזוויגים ושל חתך רחב של גילאים, להוציא גורים קישור לטבלא. לעומת זאת, אם מסתכלים על התפלגות הגילאים בתמותה הכללית של דולפיננים (החפות ולכידות), כי אז יתכן שניתן להסביר את התמותה הגבוהה יחסית בקבוצת הגילאים 2-5 (שאינה צפויה בהתפלגות תמותה טבעית) כלכידה (והשלכה לים) של פרטים צעירים שכבר לא בלוויית האם ועדיין לא מנוסים בטריפה בסביבת הרשת קישור לטבלה.

  המחקר מתייחס לשאלות הבאות אשר חלקן :

  1. האם הקשר מבטא אחת ממגוון שיטות הטרף של פרטים באוכלוסייה, או שהוא הופך להיות כורח המציאות בשל דלדול הדרגתי בטרף הרגיל (לא מעט בגלל הרס מתמשך של הביטט הקרקעית ע"י המכמורתנים עצמם)? ובהקשר לכך:

  2. האם כלל האוכלוסייה מעורבת בקשר, או שזוהי התמחות (המועברת מאמהות לגוריהן) של חלק מהאוכלוסייה?

  3. הניתן לתעד בצילום תת-מימי את התנהגות הטריפה וללמוד ממנה על דרכים למניעת/הפחתת הלכידה הלא-מכוונת מבלי לפגוע בשלל, למשל ע"י חסימת הפתח ברשת עם עיניים מאוד גדולות?

  4. הניתן ליצור מודלים כמותיים המבטאים את התחרות בין שני טורפי העל, הדולפינים והדייגים, על משאבי הים?

  חזרה

      התמונות צולמו ע"י מיטל מרקוביץ, 25/4/05.

  חזרה

  ת עד ההמלטה הבאה  נקבות נוטות לחזור ללהקת אימן.

  יכולת צלילה לעומקים של עד 500 מטר.

  נתונים נוספים (לאוכלוסיה הישראלית):

  משקל: עד 300 ק"ג

  גורים נולדים באורך של עד 1.1 מטרים ומשקל של כ- 20 קילו.

  חזרה

  ת והתרבות הטבעיים שלו. בעבר, במספר רב של מקרים גורים צעירים אשר גודלו בחברת בני אדם הפכו לתלותיים, תוקפניים ואלימים במיוחד כלפי בני אדם.

 4. במידה והגור מתקרב ויוצר מגע יש להתעלם ממנו.

 5. במידה וגור מתגרד ועוגב יש להרחיקו בעדינות אך בתקיפות ולהיזהר מנגיחה או שליפת המסיכה ע"י הגור.

 

חזרה

חברתי ללא מגע

Neutral

כל  התנהגות שחייה יחד, אשר לכאורה לא נראה בה הקשר חברתי ברור בין הדולפין לאדם.

 

חמש הקטגוריות הראשונות נלקחו ממחקר שערכו המחברים Samuels  ו- Spradlin בארבעה אתרי שחייה עם דולפינים בשבי בארה"ב. תוכניות שחייה עם דולפינים בשבי אושרו לראשונה בארה"ב בשנת 1985 והן מבוססות על אחזקה של מספר דולפינים מהמין דולפינן מצוי לצורך שחייה עם אנשים כעסק תיירותי. קטגורית התנהגות השישית ה"חדשה" המתארת יחסי גומלין דולפין אדם באזור מתועד ללא כל הקשר חברתי ברור נראה לעין, הוספה ע"י החוקר. 

 

חזרה