הוראות וכללי שחייה דולפין בודד- אדם

 

רצוי שבשחייה משותפת של אדם-דולפין בודד ו/או עם להקת לויתנאים כל שהיא, להשתמש בהנחיות להתנהגות עם הדולפינים בים הפתוח, ראה הוראות מצורפות מטה. חשוב מאוד כי השחיין יהיה רגיש לאזורים בגוף אשר מועדפים בליטוף ע"י הדולפינים ולהימנע מליטוף באזורים אחרים אשר אינם מועדפים. סביר שהמלטפים אזורי גוף בזמן מגע יזום ע"י הדולפין/נה יהיו חשופים פחות להתנהגות תוקפנית מצד החיה.

בהמשך לתוצאות מחקר זה ומחקרים דומים אשר דנו ביחסי גומלין דולפין-אדם ולאירועי רדיפה, תוקפנות, התנהגויות מיניות ועוד, נאסרה הטרדת בעלי חיים ימיים על פי חוק בארה"ב.  ["הטרדה מוגדרת כרדיפה, עינוי או הרגזה שיש לה פוטנציאל לפצוע חיה ימית או להקת חיות ימיות בטבע, או שיש לה פוטנציאל להפריע ללהקת חיות ימיות בטבע ע"י גרימת התפרדות של דפוסי ההתנהגות הכוללים, אבל לא מוגבלים ל, נדידה (הגירה), נשימה, הנקה, רבייה, האכלה או הגנה"] Baur et al ,1999)). 

 

הנחיות להתנהגות במים ליד דולפין/נה בודד(ת) חברותי(ת):

יש לזכור כי מדובר בחיית בר חזקה מאד ולא בחיית מחמד בגן חיות או בפינת חי.

א. בכלי שיט:

 1. לא להניע כלי שיט (בעיקר אופנועי ים) במסלול התנגשות או כמעט התנגשות אתו/ה.

 2. לא לתמרן סביבה במהירות וברעש.

 3. מומלצת הפלגה במהירות של 5-6 קשר במקביל למסלולה, העשויה להביא אותה לרכב על גל החרטום או הדממת מנוע בקרבתו/ה, העשויה לגרום לה לתצוגות קפיצה או אחרות.

 4. לא להקיף אותו/תה ביותר משני כלי שיט בעת ובעונה אחת.

 5. בשום אופן לא להשליך לעברה עצמים, כולל פריטי מזון "טבעיים" כגון דגים. האכלה מלאכותית הנה עבירה על החוק העלולה להפוך אותו/ה לתלותי/ת ובכך לקרב את קיצה, באם הקשר ינותק.

 6. כניסה למים מכלי שיט תעשה בצורה חלקה, מהדופן או הקצה של הכלי הנגדי לדולפין/נה ושחייה איטית לכוונו(ה).

 7. בכל מקרה של שחייה במים, יש להיצמד לסירה ולא להגיע לעמדה שבה השחיין נמצא במים פתוחים, ללא אפשרות מילוט חזרה לסירה במקרה של תוקפנות מצד החיה.

 

ב. בשחייה משותפת במים:

 1. אין להרשות יותר מ-3 שחיינים/צוללים לידו/ה בעת ובעונה אחת.

 2. יש לתת לדולפין ליזום קרבה ורק אם הוא מזמין ליטוף (הצגת הגחון במנח אופקי עם סנפירים פשוטים או במנח אנכי עם קצה הפה מחוץ למים כשהוא חסר תנועה - הצצה, הנעת זנב בתנועות אופקיות חלקות ליד השחיין, חיכוך השחיין בחלקי הגוף השונים) ואז לבצע אותו עדינות.  

 3. אסור להצטרף ל"חגיגה" כאשר שחיינים אחרים מלטפים את החיה אין להגיע מהצד וללטף גם כן את החיה.

 4. אין ללטפו/ה באזור הראש כולו.

 5. אין לתפשו/ה או לחבקו/ה בסנפירי הצד, סנפיר הגב או הזנב. הזנב הינו איבר התנועה של הדולפין כל אחיזה בזנב יכולה להוביל לתוקפנות כלפי האוחז. ניסיון לאחיזה בדולפין ועצירת התקדמותו/ה, בים או ליד החוף עלול להביא לפגיעה חמורה. מציאות דולפין/נה בודד חברתי במים מאוד רדודים אינה סימן מצוקה הדורש החזרתה לעומק!

 6. כאשר מבחינים באחד או יותר מסימני האזהרה התוקפניים הבאים, יש לנתק מגע מיידית  ולעלות לסירה או לחוף: הקשתת גו, נקישת לסתות, הנעת סנפירי שת בו-זמנית בתנועות חדות, פליטת בועת אויר גדולה מפתח הנשימה תוך השמעת קול עמוק.      

 7. לעיתים (הסיכוי אמנם קטן מאוד) עלולים היונקים הימיים להדביק גם בני אדם במחלות.

 

ג. בשחייה משותפת במים ליד גור שנולד לאם חברותית:

 1. יש לזכור כי הגור אינו דולפין בודד חברותי מבחירתו היות והוא נולד למצב הזה, בשל כך הוא סובל מחסכים מעצם זה שאינו גדל בלהקת דולפינים נורמלית, שבה היה נתון למשמעת ע"י בוגרים בלהקה.

 2. אסור לעבור ולחצות בין האם והגור כשהם שוחים צמוד אחד לשני.

 3. כל מגע פיזי עם הגור הינו אסור מאחר והוא נמצא בשלב עיצוב התנהגותו ע"י חיקוי אשר באופן טבעי נלמד מדולפינים. אסור לבני האדם להקנות לגור הרגלים והתנהגויות שאינן   תואמות את רפרטואר ההתנהגות והתרבות הטבעיים שלו. בעבר, במספר רב של מקרים גורים צעירים אשר גודלו בחברת בני אדם הפכו לתלותיים, תוקפניים ואלימים במיוחד כלפי בני אדם.

 4. במידה והגור מתקרב ויוצר מגע יש להתעלם ממנו.

 5. במידה וגור מתגרד ועוגב יש להרחיקו בעדינות אך בתקיפות ולהיזהר מנגיחה או שליפת המסיכה ע"י הגור.

 

חזרה