הדולפינים ובני האדם

 

במספר מקומות בעולם דולפינים ובני האדם מקיימים מפגשים אשר נוצרים מהסיבות הבאות:

דולפינים רבים נצפים בזמן שהם מגיעים לשחות וללוות ספינות ואניות, כשהם מנצלים את הזרמים שנוצרים סביב חרטום הספינה - החלק הקדמי של הספינה, לצורך גלישה על הגלים.  זוהי בעצם שחיה חסכונית עבור הדולפינים שמנצלים את התקדמות הסירה במים לצורכיהם .

ישנם דולפינים שמבצעים שיתוף פעולה עם בני האדם לצורך דייג וצייד משותף. במדינת מאוריטניה הנמצאת בחופי מערב אפריקה, צדים בני אדם ודולפינים ביחד כבר מאות שנים. הדולפינים נוהגים להבריח את להקות הדגים ששוחות ליד החוף לתוך רשתות הדייגים אשר נכנסים למים כאשר הדולפינים מסמנים להם.   הדייגים פורשים את רשתותיהם במים בצורה של קיר ארוך ורק אז מפחידים הדולפינים את הדגים ודוחפים אותם לתוך הרשת.  זהו בעצם סוג של סימביוזה - כאשר שני הצדדים יוצאים נשכרים מהעבודה המשותפת. הדולפינים צדים יותר דגים בפחות מאמץ והדייגים מגדילים את שלל הדייג.  הדייגים כבר יודעים לזהות אישית את הדולפינים שעוזרים להם על פי צלקות, וסימנים שעל גופם. במשך הדורות חבורות הדייגים והדולפינים מלמדים את הדורות הצעירים את מלאכת הציד וכך מועבר הידע מדור לדור.

בשלושים השנים האחרונות המציאו בני האדם שיטת מפגש מלאכותית נוספת והיא תוכניות שחיה עם דולפינים בדולפינריומים, אשר בהם אנו  בני האדם פוגשים את הדולפינים בשבי בדומה למפגשים בגני החיות.   דולפינים אשר מוחזקים ומטופלים בשבי על ידי בני האדם בבריכות ביבשה ו/או במפרצי ים סגורים, משמשים לצורכי מחקר, תיירות  או מפגש יזום של בני האדם עם הדולפינים.   בזכות אותם אתרי דולפינים תיירותיים, זוכה הציבור הרחב לפגוש את הדולפינים כאשר הם כאילו שוחים בסביבה הטבעית שלהם ולא רק בתמונות או בטלוויזיה . בסוף שנות השמונים אישר הממשל  אמריקני בחוק לראשונה, את תוכנית השחייה של אנשים עם דולפינים בשבי. תוכנית זו אפשרה בפעם הראשונה בעולם לבני אדם לשחות בצורה מבוקרת עם דולפינים בדולפינריומים.  

מאז יותר ויותר דולפינריומים בעולם המחזיקים דולפינים בשבי פיתחו תוכניות ראפיה באמצעות שחיה תומכת עם דולפינים". ישנם מגוון רב של תוכניות שחיה המיוחדות לאנשים רגילים וגם לאנשים עם מוגבלויות שונות. תוכניות התראפיה מתבצעות כאשר המדריך- מאמן הדולפינים שמאכיל ודואג  לדולפינים בשבי מידי יום, ניפגש ראשית עם האורח שהגיע לשחות עם הדולפינים.  לפני המפגש במים עם הדולפין מתבצעת הדרכה עיונית לקראת המפגש.  ההדרכה לרוב כוללת הרצאה והסברים על אותם הדולפינים שבני האדם הולכים לפגוש באתר. לאחר מכן  יכנס למים המאמן עם  הילד, או המבוגר שיבדוק שהשחיין / המטופל שוחה או יודע להציף את עצמו טוב במים. לאחר שלב זה מפגיש המאמן את הדולפין בצורה מבוקרת. תוכניות השחייה עם דולפינים,  יצרו את  אפשרות לביצוע סוג חדש של טיפול תומך לאורך זמן במים dolphin-Assisted therapy  , לאנשים עם מוגבלויות פיזיות ו/או מנטאליות תוך כדי שימוש במים ובדולפינים.  במספר תצפיות שערכו החוקרים במפגשי אדם עם מוגבלויות שטופלו בסוג זה של טרפיה עם דולפינים באמריקה נמצא  כי אצל חלק מהמטופלים הייתה עלייה משמעותית במוטיבציה של המטופלים, עליה בריכוז, שיפור ביכולת המוטורית, ושיפור בדיבור.  מסתבר שאצל מספר מטופלים שנעזרו בסוג זה של טיפול תומך בעזרת דולפינים התקבלו תוצאות חיוביות מהר וטוב יותר מאשר בשיטות טרפיה אחרות.   אולם חשוב לציין כי ממצאים אלו  הינם ראשוניים בלבד והם מחייבים מחקר מדעי רחב יותר שיבדוק את שיטת הטיפול הזאת.

 

חזרה