גרמפוס אפור - יוני 1999

הדולפין השלישי אשר אותר חי, נמצא ביוני 1999, כאשר למחמל"י כבר היו האמצעים הבסיסיים הנחוצים לאישוש יונק ימי פצוע. דולפין זה, נקבה ממין גרמפוס אפור, נמצאה חיה על החוף בשפיים, כאשר לצידה דולפין נוסף קטן יותר. הידיעה הגיעה לעוז גופמן אשר הורה לנסות ולהחזירם למים. הדולפין הקטן יותר החל מיד לשחות אולם הדולפינה הגדולה נשארה במקום. תופעת העלייה לחוף בזוגות היא לא דבר נדיר. לפעמים "מלווה" דולפין בריא את הדולפין החולה לחוף ולעיתים קרובות נשאר במים מספר שעות לאחר מכן. במקרה זה לא ידוע אם הדולפין הקטן היה גורה של הנקבה או דולפין מלווה. מתנדבי מחמל"י אשר הגיעו לחוף החזיקו את הדולפינה במים, כאשר פתח הנשימה שלה נשמר תמיד מחוץ לפני המים, עד אשר הגיע רכב חילוץ. דולפין פצוע זקוק במקרים כאלו לעזרה משום שאין בכוחו להחזיק את עצמו מעל לפני המים על מנת לנשום והוא טובע. הדולפין הפצוע חייב להיות מוחזק במים גם משום שעורו העדין יהיה חשוף לכוויות השמש על החוף וגם משום משקל גופו אשר עלול לקרוס על אבריו הפנימיים אם יוחזר על החוף, במיוחד בדולפין ממין כל כך גדול (3.35 מטר ומשקל 340 ק"ג).

לאחר מספר שעות הגיע רכב החילוץ והדולפינה הועברה על גבי הרכב למרכז האישוש של מחמל"י בביה"ס 'מבואות ים' במכמורת. ההעברה התבצעה על גבי מזרון עבה (למנוע פציעה), כאשר הדולפינה מכוסה במגבות רטובות על מנת למנוע כוויות. שלוש מתנדבות מחמל"י אשר נסעו עם הדולפינה , שמרו שהדולפינה תהיה רטובה כל הזמן. כאשר הגיעו למרכז האישוש הועברה הדולפינה לאחת מבריכות הדגים אשר הוחלפו בה המים והונחה על גבי אלונקה מיוחדת עם פתחים לסנפירים ולאברים הגניטלים על מנת לאפשר מעבר שתן וצואה. האלונקה שמרה שפתח הנשימה של הדולפינה ישאר מעל לפני המים. הוטרינר של מחמל"י, ד"ר שלמה עמיאל, הזריק לדולפינה חומרי הרגעה כדי למנוע מצב של stress, לקח דגימת דם ראשונית, חיבר את הדולפינה לאינפוזיה על מנת להחזיר נוזלים לגופה, והזריק לה ויטמינים. לאחר קבלת תוצאות דגימות הדם שהצביעו על תהליך דלקתי, הוזרקו לה שוב ויטמינים ואנטיביוטיקה.

מתנדבי מחמל"י נשארו עם הדולפינה במשמרות לאורך כל הלילה בפיקוח צמוד של הוטרינרים, הזיזו את הדולפינה בתוך המים על מנת למנוע פצעי לחץ, שמרו על עורה רטוב ומדדו זמנים בין נשימה לנשימה (מדד למצב לחץ ומצב בריאותי). עם כל זאת, לקראת השעה 10 בבוקר החלה הדולפינה להתעוות, להכות בראשה במים עד שהפסיקה לנשום.

חשוב לציין פה כי גם במרכזי אישוש גדולים ומנוסים ברחבי העולם, אחוז הדולפינים החולים אשר מצליחים לאושש ולהחזיר לים הוא קטן. בד"כ מגיעים דולפינים אלו במצב גופני ירוד מאוד לחוף, מצב אשר קשה מאוד להבריא ממנו. עם זאת, גם אחוז ההצלחה הקטן שיש הוא זה שמעודד אותנו להמשיך ולנסות.

בנתיחה שלאחר המוות התגלו בקיבתה של דולפינה זה שתי שקיות ניילון גדולות ומספר חתיכות פלסטיק בקיבה הראשונה (מתוך שלוש). מקורי דיונונים (מזונו העיקרי של מין זה) היו מעורבבים בין חתיכות הפלסטיק והניילון , אך כל מזון לא עבר מעבר לקיבה הראשונה. על פני העור נמצאו כיבים עמוקים רבים אשר בשוליהם אובחנו מושבות חיידקים. בריאות אובחנה דלקת ריאות וסמפונות חריפה. בנוירונים במוח ובמח השדרה נמצאה כמות ניכרת של לימפוצין, דבר המעיד בד"כ על גיל מתקדם של החיה. לטענת הפתולוגים יתכן כי פצעי העור העמוקים המזדהמים והדלקתיים יכולים היו לגרום לשינויים אנדו-טוקסים שהובילו להתדרדרות מצב החיה. כנראה שגם חוסר היכולת לעכל מזון תרם להרעה במצב הגופני.

קישור למגדיר המינים

חזרה