דע את מחמל"י

מחמל"י (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים) הינה עמותה (ע"ר 58-0253748) למחקר והצלה של יונקים ימיים. המרכז הוקם ב- 1994 על-ידי קבוצת מתנדבים מסורים ופועל כיום בכפר הנוער הימי "מבואות ים" שליד מכמורת.  זהו המרכז היחיד מסוגו במזרח-התיכון וכיום פועל תחת חסות המכון ללימודי-ים, ע"ש ליאון רקנאטי, באוניברסיטת חיפה.

מטרות המרכז הן מחקר, הצלה, חינוך, פיקוח וחקיקה עתידית בנושא הגנה ושמירה על יונקים ימיים בחופי הארץ ובמדינות האזור, שיתוף פעולה עם מוסדות מחקריים, אקדמיים והתנדבותיים דומים בעולם.

מחמל"י מקיימת פגישות מתנדבים סדירות בכל יום שישי אחרון בחודש במרכז מחמל"י ב"מבואות ים". במפגשים אלו מועברת סקירה של פעילות מחמל"י בחודש החולף, עדכון ומידע על פעילויות צפויות, הרצאות מפי מתנדבי מחמל"י וגורמים חיצוניים, אימון צוות הצלה והיכרות עם ציוד ההצלה.

בנוסף לפגישות חודשיות, מתקיימות פעילויות שוטפות בכמה מישורים:
הצלה - צוות אישוש והצלה נמצא בכוננות של 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה, ונענה בצורה מיידית לכל הודעה אודות דולפין במצוקה
בים ו/או דולפין מוחף (החפה - עליה של פרט חי/מת לחוף) המתקבלת מאזרחים, דייגים, חיל הים ו/או ממשרדים ממשלתיים. יש חשיבות רבה לאיסוף מידע מדולפינים שנפלטו לחופי ישראל. ע"י נתיחת דולפינים אלו מתקבל מידע רב ערך כגון מיני דולפינים, גיל, סיבות לתמותה ועוד. נתיחות שלאחר המוות מתבצעות בד"כ במרכז העמותה ב"מבואות ים". במידה ולא ניתן לערוך נתיחה כזו, נלקחות בשטח דגימות DNA למחקר קשרים גנטיים בין אוכלוסיות הדולפינים, שיניים לבדיקת גיל וכדומה. בזכות פעילות מחמל"י תועדו לראשונה מינים אשר לא נאסף מידע על הימצאותם באזורנו קודם לכן.

 

 

 

מחקר- פעילות המרכז הביאה למספר גילויים מדעיים, כגון: תיעוד ראשוני של דולפין ממין סטנלה ארוכת-חרטום במפרץ אילת ודולפין מגובנן שעבר את תעלת סואץ מהים האדום לים-התיכון. מאז הקמת מחמל"י, פורסמו מספר מאמרים מדעיים והוצגו מספר עבודות של חוקרי ומתנדבי המרכז בכנסים בארץ ובעולם. המחקרים שפכו אור על אורח החיים של אוכלוסיות הדולפינים באזורנו, אוכלוסיות שטרם נחקרו בעבר. 
 

חינוך- עמותת מחמ"לי רואה חשיבות רבה בחינוך לשמירת טבע והכרות עם יונקים ימיים. המרכז משתתף בימים ירוקים ומקיים פעילויות הסברה, הרצאות בבתי-ספר, קורסים אקדמאים במוסדות להשכלה גבוהה וזאת על מנת להגביר את המודעות הסביבתית להגנה על יונקים ימיים בפרט ועל הסביבה הימית בכלל.

 

הנפשות הפועלות

צור קשר