קצת מידע על הים התיכון

 

הים התיכון, הוא ים קטן יחסית וסגור למחצה, ולכן מהווה אגן היקוות לכל המתרחש על היבשה שסביבו, כולל מזהמים. לים התיכון נשפכים חמישה נהרות גדולים: רון (צרפת), פו (איטליה), אברו (ספרד), אקסו (תורכיה) והנילוס (מצרים), ומאות נהרות נוספים קטנים יותר.  באזור הים התיכון  אקלים יחסית הגורם להתאיידות רבה. המים שהתאיידו מוחלפים במים המגיעים בעיקר מהאוקיינוס האטלנטי, וקצב תחלופת המים הוא כ-80 שנה (הזמן שלוקח לכל המים בים להתחלף).

לאורך חופי הים התיכון (כ-46,000 ק"מ) מתגוררים כיום כ-150 מיליון תושבים, ובעונת הקיץ מספרם מוכפל עם הגעת יותר מ-150 מיליון תיירים לחופיו. כמות תושבים זו גורמת לעומס סביבתי כבד על האזור החופי.

שטחו של הים התיכון מהווה כ-3% בלבד משטח הימים והאוקיינוסים המכסים ביחד 71% מפני כדור הארץ. עם זאת, הוא מרכז על פניו כ-30% מנפח התחבורה וההובלה הימית העולמית, דבר המוסיף לעומסי זיהום גבוהים. כל אלו, יחד עם קצב תהליכי הפיתוח, העיור והתיעוש ההולכים וגוברים לאורך חופיו של הים התיכון מעוררים דאגה.

הים התיכון של ישראל, בשונה מרבות מהמדינות השוכנות לחופיו מצפון, אינו כה צלול, עמוק ושקט, אלא מתאפיין בבתימטריה מתונה, במשטר סערות חזק ובערבול גדול של החול במים, עובדה היוצרת לעיתים עכירות מסוימת של המים.

 

חזרה