חדשות מחמל"י עדכון אחרון ע"י צביקה לזר ב- 21/1/2011

הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו עדכונים על פעילות העמותה ומצב הדולפינים בארץ ובעולם - שלחו דוא"ל וציינו את שמכם.

מחמל"י עוברת לאתר חדש

21 ינואר 2011

 

שלום, בימים אלה עובר אתר מחמל"י לביתו החדש. בינתיים שני האתרים נגישים, אבל חדשות מחמל"י מעתה ואילך יעודכנו אך ורק בדף החדשות החדש.

 

אתם מוזמנים לקפוץ לבקר בביתנו החדש - היזהרו מהצבע הטרי!

גופות של שני דולפינים בחוף הבונים

8 ינואר 2011

 

שני דולפינים מהמין סטנלה פסוסה נמצאו ללא רוח חיים בשמורת חוף הבונים ביום שבת 8 ינואר 2011. ד"ר דני כרם תיעד את הממצאים הראשוניים בשטח וד"ר עוז גופמן הוביל את הגופות לביה"ס לוטרינריה ברחובות, שם יבצע בהם ד"ר דני מוריק נתיחה שלאחר המוות, כדי לנסות להתחקות אחר הסיבות שהובילו למותם וללמוד פרטים נוספים על המין היפה הזה, שחי בד"כ הרחק מהחוף ונחשב לרגיש במיוחד. נראה כי הזנב של אחד הדולפינים נחתך ע"י אדם וייתכן שהסימנים הראשונים מעידים על טביעה ברשת מכמורת, אבל מוקדם לקבוע זאת בצורה פסקנית בשלב זה.

פרטים נוספים על מועד הנתיחה הסופי ותוצאותיה מאוחר יותר יישלחו לרשימת התפוצה של מחמל"י.

 

תודה לדייגים ולעובדי רשות הטבע והגנים שדיווחו לנו על הדולפינים!

צילם: ד"ר עוז גופמן

תערוכת "דולפינים בגליל"

12 דצמבר 2010

 

תערוכת "דולפינים בגליל" נפתחה בצורה חגיגית ובהשתתפות קהל רב למרות מזג האוויר במוצ"ש 11/12/10 הסוער במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל. דברי ברכה ופתיחה נשאו אוצר התערוכה מר שלומי שוורצברג, יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין ונשיא המכללה (ר' תמונות מהערב הראשון שצילם אביעד ותמונות שצילם מתנדב מחמל"י יאיר גולן).

 

בתערוכה צילומים של יונקים ימיים בכלל ודולפינים בפרט, שצולמו מול חופי ארצנו ע"י חוקרי ומתנדבי מחמל"י במהלך השנים. כמו כן כוללת התערוכה מוצגים שונים הקשורים ליונקים הימיים: שלדים של דולפינים, מזיפות של לווייתנים, סרטי ווידאו וקטעי קול, בהם ניתן להבחין בין הקולות המשמיעים מינים שונים של יונקים ימיים. התערוכה מלווה בהסברים על התמונות והמוצגים וועל חשיבות שמירת הסביבה הימית

התערוכה תימשך עד ה-22/1. במשך התערוכה יתקיימו מספר אירועים נוספים, חלקם מפורטים להלן. לתיאום ביקורים של קבוצות מבתי ספר וגופים חינוכיים יש לפנות לרכזת החינוך של מחמל"י. לתיאום ביקור אישי אפשר להתקשר לאוצר התערוכה.

אירועים נלווים:

1. הסרט "להציל את לונה" יוקרן במסגרת אקולנוע באודיטוריום המכללה ביום ב' 13/12 החל מהשעה 19:00. בסיום הסרט ייערך רב שיח בנושא קשרי אדם ויונקים ימיים בהנחייתו של נשיא מחמל"י ד"ר דני כרם

2. ביום שבת 25/12 החל מהשעה 12:00 יתקיים ביקור בתערוכה ושיחה עם יו"ר מחמל"י, ד"ר אביעד שיינין.

 

לשאלות ולפרטים נוספים, נא ליצור קשר עם מר שלומי שוורצברג 050-7222664.

 

נשמח לראותכם בתערוכה!

גופת דולפינה בחוף יפו

6 דצמבר 2010

 

גופת דולפין נקבה צעירה מהמין דולפינן מצוי נפלטה לחוף ביפו ביום שבת 4/12/2010 בשעה 15:00. מתרחצים ששהו במקום באותה העת הודיעו למחמל"י על הגופה. ד"ר דני מוריק, וטרינר וחבר וועד מחמל"י, ביצע נתיחה לאחר המוות. נראה שהדולפינה נלכדה בציוד דייג וטבעה למוות, כאשר קיבתה מלאה בדגים טריים, שנאכלו זמן קצר לפני מותה - עדות למצב גופני טוב לפני הטביעה. בשנה נפלטות לחופי ישראל בממוצע כ-15 גופות של דולפינים ולווייתנים, אשר נבדקים על ידי מחמל"י, הפועלת לשימור היונקים ימיים בישראל.

 

תודה למתנדבי מחמל"י פטריק ואולגה, שבמקרה היו בחוף, אורי אשר, מיה אבירם וד"ר דני מוריק.

דולפינן מצוי

עדי, סוקי, מיקי וסטמפי נצפו בדרום

11 נובמבר 2010

 

בבוקר ה-11 בנובמבר יצאנו לסקר דולפינים בשיתוף עם רשות הטבע והגנים מהמרינה באשקלון, במסגרת תוכנית ניטור יונקים ימיים מערבית לשמורת אבטח. לאחר שערפל הבוקר החל להתפוגג, איתרנו להקת דולפינים בקרבת מכמורתן "נחשול". הלהקה מנתה ארבעה דולפינים בוגרים מהמין דולפינן מצוי. לאחר כעשר דקות עזבו הדולפינים את שובל המכמורתן ולצערנו נעלמו די מהר בערפילי הבוקר, שעדיין כיסו את המרחב הימי סביבנו.

בדקנו עוד מספר מכמורתנים בגזרה וליד המכמורתן האחרון לקראת החזרה למרינה, הופיעה שוב אותה להקה של אותם פרטים. שלושה מהם מוכרים לנו: עדי, דולפין ותיק שתועד לראשונה בשנת 2000 ליד מכמורת ומשנת 2006 מסתובב באזור הדרום, סוקי, שתועדה לראשונה ליד תל-אביב בשנת 2005 עם גור ומאז נצפתה באזור הרצלייה מספר פעמים והפעם בדרום ללא הגור. כמו כן נצפתה מיקי שתועדה לראשונה באזור מכמורת בשנת 2001 ומאז נראתה פעמים רבות באזור גוש דן. באוגוסט השנה ראינו אותה עם גור קטן כחלק מלהקה גדולה. מכיוון שהיום היא נראתה ללא הגור, יתכן שהגור מת או שבאוגוסט היא שמרה על גור של דולפינה אחרת, שצללה לאכול באותה העת. בלהקה היום נצפה גם דולפין לא מוכר עם סנפיר גבי עם שנצים (מעין חתכים) רבים, שלא מופיע עדיין בקטלוג הסנפירים של מחמל"י. לקראת סוף התצפית הגיח הדולפין סטמפי, גם הוא מה"וותיקים", שתועד לראשונה ליד מכמורת בשנת 2002, ומאז נראה לסירוגין בגוש דן ובדרום.

 

סקר זה הוא הסקר ה-48 של מחמל"י השנה והוא הופך את שנת 2010 לשנת שיא במספר הסקרים שהוצאנו!

 

תודה לאורי קני וחברת איסטרוניקס, שתרמו את מחשבי כף היד לאיסוף נתוני הסקר, לירון חייטוביץ ובנייה עשת, שבנו עבורנו את תוכנת איסוף הנתונים ותומכים בה עד היום בהתנדבות מלאה. תודה גם לאורי פרו וליבנת מרשות הטבע והגנים, יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין ומתנדב מחמל"י פטריק!

צילום: ד"ר אביעד שיינין

החפה של דולפין מסוג סטנלה מפוספסת

2 נובמבר 2010

 

ב-2 נובמבר בשעות אחר הצהריים התקבל דיווח על דולפין חולה או פצוע שנראה בסמוך לחוף. דייגי גבעת אולגה ומתנדבי מחמל"י שהגיעו למקום מצאו דולפין נקבה מסוג סטנלה פסוסה, שידוע כמין המצוי במים עמוקים ורגיש מאוד לעקה (stress). הדולפין הועבר בעזרת אנשי רשות הטבע והגנים במלוא הזהירות הנדרשת למרכז מחמל"י לצורך אישוש, אך כמו בכל המקרים האחרים הידועים בעולם של נסיונות לאושש פרטים ממין זה, גם הניסיון הזה לצערנו לא צלח והדולפין נפטר בשעות הערב המאוחרות.

 

תודה לדייגי גבעת אולגה, אנשי רשות הטבע והגנים, כפר הנוער הימי "מבואות ים" ותלמידיו, המרכז להצלת צבי ים ומתנדבי מחמל"י שנערכו לשמור על הדולפין במשך הלילה

צילום: ד"ר עוז גופמן

הפגישה החודשית של חודש אוקטובר 2010

27 אוקטובר 2010

 

ביום שישי ה-29/10 נפגש במרכז מחמל"י, בכפר הנוער מבואות-ים שליד מכמורת.

 

לו"ז:

12:00 - סיום עבודות הצביעה במתחם

14:00 - פגישת וועד ובעלי תפקידים

15:00 - עדכוני החודש האחרון

15:15 - הקרנת הסרט "להציל את לונה"

תקציר הסרט: לונה הלוויתן שעשה את הבלתי יאומן. סרט עטור פרסים על לונה- לוויתן צעיר שובב ובודד, שקורא תיגר על הממשלה, החוק, המדע, והמסורת העתיקה, כאשר הוא מנסה להתיידד עם בני-אנוש בלגונה קנדית רחוקה. מומלץ!

צביעת המכולה, חלק א'. צילום: ענבל ליפשיץ

זיגי וזגמונד מול חופי הרצליה

21 אוגוסט 2010

 

סקר דולפינים מוצלח עם מועדון היאכטות "שיא-גל" ביום שבת, הניב תצפית של זיגי, הגור שלה זיגמונד ובוגר נוסף לא מוכר. התצפית הייתה 4.5 מערבית למרינה הרצלייה. הסקר התחיל בסריקה בכיוון כללי דרום. לאחר חיפוש של שעתיים וחצי, לקראת החזרה למרינה נראו שני מכמורתנים באופק. כמייל לפני המכמורתן הראשון, הייתה לנו תצפית קצרה של שני דולפינים: אמא וגור, שנעלמו לנו לפני שהצלחנו להתקרב אליהם ולצלם. המשכנו למכמורתן הצפוני יותר ולשמחתנו ובעיקר לשמחת הילדים, הדולפינים היו שם. תחילה היו רק זיגי והגור שלה זיגמונד. לאחר כעשר דקות הגיע דולפין בוגר נוסף.

 

זיגי תועדה לראשונה על ידנו ב-2005 עם גור קטן. הגור הנוכחי הוא הגור השני שלה, שנולד ב-2008.

 

קישור לנתיב ההפלגה

 

תודה למועדון היאכטות של שיא-גל על תמיכה במחקר הדולפינים, ולצוות מחמל"י: אביעד, ירון ואוהד!

צילום: ד"ר אביעד שיינין

דולפינים ודבק מול אשדוד

20 אוגוסט 2010

 

בבוקר יום שישי יצאו לים לסקר דולפינים על גבי היאכטה "אנה" יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין ומתנדבי מחמל"י יוספה צבירן, שרה-לי גרנית וגלעד סיוון וצוות היאכטה: פיודור, לריסה וקוסטה. בדרך אל מכמורתן "שלדג", במרחק של1 מייל מזרחית לכלובי הדגים, הבחינה החבורה בלהקת דולפינים מהמין דולפינן מצוי: שלושה בוגרים וגור אחד. הם הצליחו להישאר עם הלהקה לכ-10 דקות, לפני שהלהקה נעלמה בגלי הבוקר הגבוהים. התצפית מחזקת את הדיווחים של עובדי הכלובים על הדולפינים באזור.

 

החבורה שבה להפליג לכיוון המכמורתן וכעבור כחצי שעה הצליחו להדביק אותו ולשמחתם פגשו להקה נוספת של דולפינן מצוי, שמנתה כ-8 דולפינים, 5 בוגרים, 2 צעירים וגור. היו שם באן והגור שלה ובנוסף זוהו הדולפינים עדי (שנצפה לראשונה בשנת 2000), טלי (נצפה לראשונה בשנת 1999) , ומיקי (2001) - בשבוע שעבר ראינו אותו גם ליד אשקלון (ואנחנו לא מאמינים שהוא מרגל...).

 

נחמד לצפות שוב בחלק מהדולפינים המלווה אותנו מתחילת הסקרים המתועדים של מחמל"י. שימו לב לדג הדבק, שנצמד אל הגור של באן ולא עזב אותו במשך השעתיים בהם שהינו עם הלהקה.

 

למחמל"י נוספה נקודת יציאה מהמרינה באשדוד. נשתדל להוציא סקרים משם אחת לחודש, בדרך כלל יוכלו להצטרף כשלושה מתנדבי מחמל"י. מכיוון שהיאכטה קטנה יחסית, היא מתאימה בעיקר לבעלי קיבה חזקה.

 

תודה לצוות יאכטה אנה: פיודור, לריסה וקוסטה ולצוות מחמל"י: אביעד, יוספה, שרה-לי וגלעד!

צילום: ד"ר אביעד שיינין

כתבה על מחמל"י במקור ראשון

10 אוגוסט 2010

 

ב-"מקור ראשון" התפרסמה לאחרונה כתבת צבע מקיפה על מחמל"י והדולפינים בישראל. תוכלו לקרא את הכתבה המלאה של יעל (פרוינד) אברהם בצד שמאל - אנא התעזרו בסבלנות והכתבה תיפתח תוך מספר שניות בחלון חדש. לצורך קריאת הכתבה נדרשת תוכנת Adobe Reader, או תוכנה דומה.

תצפית עב-שן קטלני מול חופי הרצליה!

7 אוגוסט 2010

 

בתאריך 20.7.10 בשעה 16:00, תצפית עב שן קטלני, 3 פרטים באורך כ- 7 מטר בצבע שחור, מיקום בערך בכיוון 340 , 50 מייל מהרצלייה.

התצפית הייתה במהלך הפלגה של "דרך הים" לקפריסין.

דיווח נמרוד אור, מתנדב מחמל"י סטודנט במכללה ומדריך ב"דרך הים".

 

תודה רבה לנמרוד על הדיווח!

 

 
אירוע גופת הדולפינה מאשדוד

7 אוגוסט 2010

 

ביום ראשון 1.8.10 בבוקר, עוז גופמן קיבל הודעה על הילכדות של דולפין בתוך רשת של מכמורתן שלדג במהלך גרירה מאשקלון לאשדוד בעומק 40 מטר.

לפי צוות המכמורתן, היו עוד דולפינים רבים בסביבת המכמורתן.
צוות המכמורתן הוריד את הדולפין לרציף וכיסה אותו בברזנט עד שנציג מחמל"י יוכל להגיע לאסוף אותו לנתיחה.
אהרון קולטונוב, האיש שלנו בנמל אשדוד, מתנדב מחמל"י ותיק ועובד נמל אשדוד, שלא היה באותו בוקר במשמרת, הקדים את הגעתו לפני המשמרת, זיהה שמדובר בנקבה מהמין דולפינן מצוי.

אהרון הוריד את הדולפינה למים על מנת שלא תתחמם וקשר אותה לרציף עד שיגיע, מנהל שמורת אבטח (ניצנים) של רט"ג אורי, עם הטנדר להעברת הדולפינה לנתיחה.

בשעה 16:00 הגיעה הדולפינה למקרר בבית הספר לווטרינריה בפקולטה ברחובות.

למחרת ביום שני 2.8.10 בוצעה הנתיחה לאחר המוות.

שלשום 5.8.10 נבדקה תכולת הקיבה- בקיבה היו 6 דגים שלמים בתחילת תהליך של עיכול ממשפחת הספרוסיים, כנראה ורדית, ועוד מעט אוטוליטים (אבני שמע) של דגים ממינים נוספים. נראה שרוב הדגים שהיו בקיבה נאכלו מרשת המכמורתן זמן קצר לפני המוות.

תודה רבה לכול מי שלקח חלק בכול התהליך הארוך והמעניין הזה.

 

 
מרכז מחמל"י משנה כיוון

18 יולי 2010

 

מרכז מחמל"י (או ליתר דיוק: המכולה הרעועה המהווה את רוב רכוש העמותה - נשמח לתרומה של מכולה חדשה...) שינה כיוון, או לפחות שינה מיקום לצורך שינויים במבנה כפר הנוער הימי "מבואות ים" המארח את המרכז. במצגת השמאלית תוכלו לצפות ברגעים ההיסטוריים והרגישים שביניכם מוזמנים להזיל דמעה.

 

תודה לד"ר עוז גופמן שהצליח לתעד את האירוע ביד רמה.

מרכז מחמל"י מונף ומוסט ממקומו - צילום: ד"ר עוז גופמן

מחמל"י - האסיפה הכללית 2010

27 יוני 2010

 

ביום שישי ה-30/07/2010 נקיים כבכול שנה, את האסיפה הכללית של עמותת מחמל"י, כמתחייב על ידי רשם העמותות.

 

הפגישה תתקיים במרכזנו בכפר הנוער מבואות-ים שליד מכמורת, החל מהשעה 14:00 - ניפגש ברחבה שמול המרכז, ליד המעגן.

  

סדר יום לאסיפה הכללית:

  • פעילות העמותה במהלך 2009  - יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין

  • דו"ח הכספים 2009 של העמותה – מישהו בשם גזבר מחמל"י צביקה לזר, שייאלץ להיעדר

  • דו"ח ועדת ביקורת – מיה אבירם וניר הדר

  • בחירת בעלי התפקידים – מליאת האסיפה (הזכות להצביע ולהיבחר נתונה לחברי עמותה רשומים בלבד - הצטרפו למחמל"י).

הפגישה החודשית של חודש יוני 2010

22 יוני 2010

 

ביום שישי 25/06 בשעה 14:00 תיערך הפגישה החודשית, במרכזנו בכפר הנוער הימי מבואות-ים שליד  מכמורת.

 

בפגישה עידכונים על אירועי החודש החולף ונשיא מחמל"י ד"ר דני כרם (שהוא גם חבר בוועדה המדעית של ACCOBAMS), יציג את MEDACES - מאגר המידע המרכז את המידע על החפות בתחום האחריות של ACOOBAMS.

 

לאחר מכן יקיים הוועד פגישת עבודה לקידום הנושאים הבוערים שעל הפרק.

 

הפגישה פתוחה לאוהבי היונקים הימיים בכלל וחברי מחמל"י בפרט - להתראות!

גופת דולפין בחוף זיקים

5 יוני 2010

 

גופת דולפין התגלתה ביום שבת 5/6/10, כ-300 מטר דרומית לחוף זיקים. נשיא מחמל"י ד"ר דני כרם יצא למקום האירוע כדי לדגום את הגופה.

 
תצפית נוספת של כלב הים בתל-אביב

2 יוני 2010

 

כלב הים נראה ביום ד' 2/6 על ידי דייגים מיפו מערבית לת"א, בקרבת צינור הביוב של תחנת הכוח רידינג בעומק מים של כ-10 מטר. הדיווח הגיע לד"ר עוז גופמן מדייגים וותיקים מאוד, שהם גם אנשי ים מנוסים. כלב הים נראה בסמוך לרשת דייגים, שנתפסה מתחת לצינור הביוב והיו בה דגים. הדייג, שצלל באותה העת, מאמין שכלב הים היה שם בגלל הדגים שנתפסו ברשת. הוא נבהל מאוד למראה כלב הים השוחה בקרבתו וציין שכלב הים היה גדול. כלב הים נראה חיוני, ונעלם די מהר לאחר התצפית.

 

באותו עניין - כתבה שנשלחה ע"י חוקרי מחמל"י למגזין המקוון של שוחרי כלב הים הנזירי (The Monachus Guradian) התפרסמה בגיליון יוני 2010 שלו.

הכתבה שהתפרסמה בגליון יוני 2010

דולפינה טבעה ברשת עמידה

27 מאי 2010

 

דולפינה נלכדה ברשת עמידה וטבעה בשמורת חוף דור הבונים. חצי שעה לאחר קבלת הדיווח, הגיעו למקום מתנדבת מחמל"י אליענה רטנר ומנהל פרויקט הדולפינים באוניברסיטת חיפה ד"ר עוז גופמן, כדי לבדוק את הגופה ולקחתה להקפאה.

הילד, שמשה את הדולפינה מהים והעלה אותה למדף הגידוד בשמורה, התעקש להיפרד מהדולפין בנשיקה.

 

הדולפינה ממין דולפינן מצוי הייתה צעירה באורך של כ-190 ס"מ ומשקלה מוערך בכ-70 ק"ג. היא נלכדה כנראה ברשת עמידה אמש, כשנתפסה באזור הראש והזנב, הסתובבה וסיבכה את עצמה ברשת וטבעה. סימני "המסרק" הרבים (כנראה של שיניים), הנראים באזור שבו היא נלכדה ברשת, מעידים ככל הנראה על נסיונות נואשים של אמה ו/או בנות להקה נוספות לחלצהמהרשת, לצערנו ללא הצלחה.

 

תודה לילדים היקרים, שמשו את הדולפינה מהמים, לאליענה ועוז שפעלו בנחישות לאיסוף הגופה במהירות, למדווחת איה כהן, לאנשי רשות הטבע והגנים שסייעו בהובלה לחוף ולגן החיות הלימודי בחיפה, המאכסן את גופתה כעת.

דולפינה צעירה שטבעה בחוף דור הבונים - צילום: ד"ר עוז גופמן

פגישת מחמל"י הקרובה של חודש מאי

23 מאי 2010

 

ביום שישי הקרוב (28/05) בשעה 14:00 נפגש לפגישה חודשית, במרכזנו בבית הספר מבואות ים במכמורת.

 

בפגישה הקרובה נעדכן באירועי החודש החולף והיו רבים כאלה: כלב הים חזר לאחר היעדרות של חודשיים, סקר דולפינים מוצלח ועוד תצפיות דולפינים רבות, החפה של דולפין באשדוד.

 

את עיקר הפגישה נייחד לאירוע היסטורי בקנה מידה עולמי, ביקור לוויתן אפור בישראל.

ד"ר אביעד שיינין (יו"ר מחמל"י), יספר על המסע המופלא של הלוויתן האפור ממימי האוקיינוס השקט ועד אלינו. נכיר את אורחות חיי הלווייתנים הללו, תפוצה עכשווית והיסטורית, נתיבי נדידה, תזונה, ומה הנתיב המשוער של הגעתו. ועוד לא הזכרנו התחממות גלובלית, הינמסות קרחונים, שפתאום כול כך רלוונטיים אלינו. נכיר קצת את הים הארקטי סביב הקוטב הצפוני ונקנח בקצת תגובות של חוקרים מהעולם. בקיצור לא לפספס יהיה מרתק!

 

לסיכום נקיים פגישת ועד לקידום הנושאים הבוערים.

 

מקווים לראותכם,

מחמל"י

 

צילום: מירית פרידמן

כלב הים הנזירי עדיין כאן

19 מאי 2010

 

לאחר שנפקד מהדיווחים למספר חודשים, ב-19/5 בשעות הבוקר נצפה כלב הים הנזירי במפרצון הצפוני ביותר של מדינת ישראל, באזור הרכבל התחתון של קיבוץ ראש הנקרה. כלב הים נצפה וזוהה בוודאות ע"י דייגי מקלות שעסקו בדיג. הגלים בגובה 2.5-3 מטרים לא הפריעו לכלב הים לשחות באזור.

הדיווח הועבר לפקח הימי של רשות הטבע והגנים מר אייל מילר ובעקבותיו התבצעו סריקות נוספות באזור, במטרה לתעדו על-ידי אייל מילר, יניב שוורץ, מתנדב מחמל"י הווטרינר ד"ר שלומי עמיאל ומנהל פרויקט הדולפינים של אוניברסיטת חיפה, ד"ר עוז גופמן.

 

תודה לאייל, יניב, שלומי ועוז על המאמצים לאתר את כלב הים!


כלב הים כפי שנצפה בינואר 2010 - צילום: יניב שוורץ

לוויתן אפור מול חופי ישראל!

9 מאי 2010

 

ב-8.5.10 יצא יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין לסקר שגרתי עם מועדון היאכטות של שיא-גל. שני צוותים נוספים של המועדון יצאו יחד איתנו, הם לדוג ואנחנו בעקבות הדולפינים. כבר ביציאה מבעד לאובך ראינו את מכמורתן גל עוז, הפלגנו לכיוונו, בסביבתו היו עוד 3 מכמורתנים, אבל דולפינים לא היו. לאחר שסרקנו את כולם ולא מצאנו דולפינים התחלנו לצאת מערבה ואז התקבל טלפון מבני מהמועדון של שיא-גל, שיצא איתנו לים ולמזלנו פנה צפונה. מעברו השני של הקו נשמעו קריאות התפעלות - נראה לוויתן. תוך כדי תחקור, בני סיפר שהם רואים לוויתן גדול שמוציא זנב.

הגענו לשם כעבור 15 דקות, תוך כדי בקשה מהצוות השני להישאר עם הלוויתן. הם גילו אותו צפונית לגעש במרחק כ-1.5 מייל מהחוף עומק מים 24 מטר. כאשר אנחנו הגענו הוא היה כבר בצפון הרצליה עדיין באותו טווח מהחוף שוחה דרומה בקצב של כ3-4 קשרים צולל צלילות קבועות של 4-5 דקות מאורר את הריאות 2-3 פעמים ושוב צולל בדרך כלל לקראת הצלילה הוא הוציא זנב.

 

בים נמצאה גם אליענה רטנר, מתנדבת נוספת וותיקה של מחמל"י והתלבטנו באיזה מין מדובר. לא הצלחנו להתקרב ללווייתן למרחק של פחות מ- 20 מטר. הנשיפה הייתה אנכית למעלה, הגוף יחסית חלק אבל עם נקבובית לבנות, בלי סנפיר גבי מוגדר ועם גבשושיות באזור הזנב. מיד חשבנו על ראשתן, מכיוון ששום דבר אחר שהכרנו לא התאים. לוויתן מצוי ומינקי הם חלקים עם סנפיר ברור ולכן "נפסלו" על הסף. הוא היה כ- 12 מטר, חשבנו גם על לוויתן גדול סנפיר Humpback Whale  אבל לא היה לא את הסנפיר המיוחד עם הגיבנת. בקיצור נשאר ראשתן למרות שהוא לא ממש התאים.

 

עקבנו אחריו עד לצפון ת"א, לאזור רידינג, ואז נאלצנו לחזור בשעה 10:30, מכיוון שליאכטה הייתה התחייבות לפעילות נוספת.

ד"ר עוז גופמן הוציא לסיור מטוס קל, אבל הוא לא ראה את הלוויתן. בשעה 11:00 התקבל טלפון מיאכטונר בתל-אביב שרואה לוויתן. הם עקבו אחריו עד יפו כאשר הם עזבו אותו עומק המים היה 15 מטר כ-1.5 ק"מ מהחוף. טלפון נוסף התקבל מיפו מקובי, שהיה רכוב על אופנוע ים וחזר מהר לחוף לדווח לנו  (מרשימה רשת הדיווחים שיצרנו!) עוז ואלון יצאו בסביבות 10:30 ממרינה הרצלייה עם היאכטה רום, אבל עד שהגיעו דרומית ליפו הלוויתן נעלם.

 

אחרי החזרה לחוף ומכיוון שהזיהוי לא לגמרי הסתדר, עבר אביעד על התמונות ובאמת ראשתן נפסל מהר מאוד. מעבר על חמישה מגדירי יונקים ימיים הראה בוודאות שרק לוויתן אפור התאים לתיאור. מקבץ תמונות שנשלח לד"ר דני כרם נשיא מחמל"י ובחינת כול התמונות הביאו לזיהוי הוודאי שזה לוויתן אפור, למרות שלא היה הגיוני למצא כאן לוויתן אפור. האוכלוסייה שלו אמורה להימצא כולה באוקיינוס השקט!

 

תודה רבה למועדון היאכטות "שיא-גל" על התמיכה במחקר הדולפינים ולווייתנים ולאליענה על הכנסת נתוני המחקר, למרות ההתרגשות הרבה.

 

בנתיב בו שחה הלוויתן ניתן לצפות פה

את הכתבה ב- YNET ניתן לקרא כאן

את הכתבה במאקו ניתן לקרא כאן

 

 

 

צילום: ד"ר אביעד שיינין

פגישת מחמל"י היום של חודש אפריל

30 אפריל 2010

 

היום 30.4.10 תתקיים פגישת מחמל"י החודשית של חודש אפריל בשעה 14:00 במרכזינו בבית הספר מבואות ים במכמורת.

בפגישה היום נעדכן באירועי החודש החולף והיו רבים כאלה: שני סקרי דולפינים מוצלחים ועוד תצפיות דולפינים רבות, החפה של גרמפוסית מתה בחוף אשדוד וממצאי הנתיחה שלאחר המוות.

 

בנוסף ניתן סקירה על שלושה נושאים:

רפאלה בביש (רכזת חינוך), תציג סיכום פעילות החינוכית באשדוד וכיווני שיתופי פעולה להמשך.

ד"ר דני כרם (נשיא ממחמל"י וחבר בועדה המדעית של אקובמס), יציג את MEDACES, מאגר המידע שמרכז את המידע על החפות בתחום ACCOBAMS.

ד"ר אביעד שיינין (יו"ר מחמל"י), יציג נושאים מעניינים שהוצגו בכנס הECS בגרמניה. כולל סרטונים חדשים מדהימים, שמציגים מה הדולפינים עושים בקרבת רשת המכמורת באוסטרליה.

 

לאחר מכן נקיים פגישת עבודה לקידום הנושאים הבוערים.

 

מקווים לראותם,

מחמל"י.

 

 

גוויית גרמפוסית צעירה בחוף אשדוד

18 אפריל 2010

 

ביום ראשון 18/4 לקראת הצהריים הגיע דיווח מרונן, הפקח הימי של חוף זיקים מטעם רשות הטבע והגנים, לפקד יובל משולם, מפקד יחידת השיטור הימי לכיש, על גופת לווייתן מוחף כ-300 מטר צפונית לתחנת הכוח באשדוד . סיור שנשלח למקום יצר קשר עם ד"ר עוז גופמן. שוטר סיור שהגיע למקום בעזרת פקח גיא שונק ממשרד החקלאות עזרו להעלות את הלווייתן ממין גרמפוס אפור לחוף. יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין שהגיע לחוף תוך כשעה, זיהה גרמפוס אפור נקבה  צעירה באורך של כ-3 מ' במצב טרי, עם חבלות שטוחות בעיקר, כנראה עקב גרירה בחוף. הדולפין נראה רזה, עם מעט טפילים בעור ופצע אחד עמוק באזור שמתחת לסנפיר הגבי בצד שמאל.

 

נתיחה מלאה של הגופה התבצעה בבית הספר לרפואה וטרינרית ברחובות, ע"י וטרינר מחמל"י ד"ר דני מוריק. הגופה הועברה דרך המחלקה הימית של המשרד להגנת הסביבה, בעזרת פקח ברק אלפי מהמשטרה הירוקה, שיצא מירושלים, רתם את העגלה ובעזרת שישה מתנדבים בחוף, כולל עובד נמל אשדוד אהרון קולטונוב, שהוא גם מתנדב מחמל"י, הדולפינה הורמה והועברה לעגלה. תוצאות הנתיחה גילו שהגרמפוסית הצעירה סבלה ככל הנראה מדלקת ריאות חריפה וטפילים רבים בדופן הבטן וברחם.

 

תודה לכל המעורבים והמסייעים להגעת הגופה לבית הספר לוטרינריה ולמשתתפים בנתיחתה!

צילום: ד"ר אביעד שיינין

 

אפשר גם לצפות בתמונות מתוצאות הנתיחה, אבל אזהרה: התמונות עלולות להיות קשות לצפייה למי שאינו מורגל בהן!

יו"ר מחמל"י חבר מועצת ECS

4 אפריל 2010

 

באסיפה הכללית של אגודת הלווייתנאים האירופית (ה-ECS ) בשטרלסהונד, גרמניה נבחר יו"ר מחמל"י ד"ר אביעד שיינין לחבר מועצה לקדנציה של 4 שנים. האסיפה נערכה בתום כנס שנושאו היה אוכלוסיית היונקים הימיים: האתגרים בשימורם במהלך העשור הקרוב. בכנס השתתפו 450 משתתפים מלמעלה מ-20 מדינות. אביעד הציג בכנס את המחקר "האם קיימת תחרות בין אוכלוסיית הדולפינן המצוי וצי דיג המכמורת הישראלי על משאב מוגבל?"

בכנס הוצגו מחקרים רבים מחזית המחקר העולמי.

צילום: דפנה פיינגולד

דולפינים בנמל חיפה

2 אפריל 2010

 

ביום חמישי ה-25 למרץ 2010, נצפו שני דולפינים ממין דולפינן מצוי, המין הנפוץ ביותר בחופינו, אשר שחו במרכז נמל חיפה בין השעות 7 ל-10 בבוקר.

ביום שישי ה-2 לאפריל, בין השעות 7 בבוקר ל-2 אחה"צ, נצפו ותועדו ע"י חוקרי מחמל"י חמישה דולפינים ממין זה, כשהם שוחים בחלקו הצפון מערבי של נמל חיפה. ד"ר עוז גופמן ואוהד יניב עקבו אחר הלהקה בעזרת סירות שיטור ימי חיפה מהשעה 7:30 ועד 10:30 בבוקר. הלהקה מנתה ארבעה בוגרים וגור צעיר, שגילו מוערך בפחות משנה. הדולפינים נצפו שוחים במבנה צמוד מאוד רוב הזמן והם צללו ויצאו מהמים בתיאום. הם הפגינו התנהגויות מנוחה, צייד ופרט בוגר אחד אף ביצע התנהגות אווירית, שכללה קפיצות והצצות מחוץ למים. חיילי חיל-הים וצוות נמל חיפה נהנו מאוד מהאירוע החריג והמתמשך בנמל, שכלל שחייה רצופה של הדולפינים בשטח הנמל. מדי פעם הוציאו הדולפינים את עיניהם מחוץ למים ובחנו את האנשים ששהו על הספינות ורציפי הנמל. מאחר ומדובר היה בחג, בו תנועת הספינות בנמל היתה דלילה, הדולפינים יכלו לנוח ולנצל את הרגיעה למנוחה ואת הדגים שבנמל לאכילה.

מתוך הלהקה היה רק פרט אחד מוכר לחוקרי מחמל"י - "פרונטי", הנושא חתך עמוק בקצה סנפירו הגבי. פרונטי תועד לאחרונה בדצמבר 2004 בהרצליה ומאז לא נצפה באף אחד מסקרי מחמל"י. כל שאר הדולפינים אינם מוכרים לנו. לשניים מארבעת הדולפינים החדשים הענקנו את השמות: "פרדי א" ו-"דניאל ג".

 

תודה להנהלת נמל חיפה, שיטור ימי חיפה ואנשי חיל הים על שיתוף הפעולה!

צילום: ד"ר עוז גופמן

דולפין מול ראש הנקרה

2 אפריל 2010

 

ביום רביעי 31/3/2010 יצאה מתנדבת וחברת וועד מחמל"י מיה אלסר בשעה 10:00 עם הפקח הימי של רשות הטבע והגנים מר אייל מילר לסקר שיצא מהממשה באכזיב. מול נהריה הם פגשו את המכמורתן "אור השחר" והמשיכו דרומה עד לעכו. לאחר כשעה הם הצפינו חזרה בזמן ש"אור השחר" העלתה את הרשת. כ-3 מייל מול ראש הנקרה אחרי 5 שעות גרירה עלתה רשת ריקה יחסית. אייל מילר איתר קפיצה של דולפין בודד והם עקבו אחרי המכמורתן שחזר דרומה והדולפין במשך כארבעים דקות, בהן הדולפין בילה את רוב זמנו מתחת למים – יציאות קצרות מאוד וצלילות ארוכות (בעומק של כ-40 עד 60 מ' להערכתו של אייל).

 

תודה למיה אלסר ואייל מילר על התצפית, הדיווח והתמונות!

צילום: מיה אלסר

הדגה המסחרית מסכנת את הדולפינים

20 מרץ 2010

 

כמות הדגה שדג צי הדיג המסחרי בישראל בים תיכון מסכנת את אוכלוסיית הדולפינים בישראל, כך עולה ממחקר חדש שנערך בחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטה. ד"ר אביעד שיינין, יו"ר עמותת מחמל"י, שערך את המחקר מסביר.

פגישת מחמל"י של חודש מרץ התבטלה

20 מרץ 2010

 

לידיעתכם, לא תתקיים פגישה חודשית של מחמל"י בחודש מרץ (הייתה אמורה להתקיים ב-26 למרץ). הפגישה החודשית הבאה תתקיים ב-30 אפריל 2010. להזכירכם, הפגישות החודשיות נערכות ביום השישי האחרון של כל חודש. להתראות באפריל!

 

חג פסח שמח וכשר לכולם!

סטנלות במפרץ אילת ודולפינן מצוי ביפו
11 מרץ 2010

ביום שלישי 9/3/10 נצפתה להקת סטנלות במרכז מפרץ אילת - איתמר נדגר, שזכה לצפות בלהקה, הקליט ושיתף לשמחתנו הרבה. ב-11/3/10 קיבלנו דיווח נוסף על להקה של עשרות דולפינים, שנצפתה באותו המקום בשעה 16:00 - כנראה ומדובר באותה הלהקה.

 

באותו היום דיווח עמית הררי מבית הספר לשייט סיילור על דולפינן מצוי בודד, שנצפה כמייל מערבית ליפו בשעה 7:00. עמית העלה תמונות של הדולפין לפייסבוק.

 

תודה לאיתמר ועמית על הדיווחים והצילומים!


צילום: איתמר נדגר

פגישת מחמל"י הקרובה

24 ינואר 2010

 

ביום שישי הקרוב, 29.1.10 , נקיים את הפגישה החודשית של מחמל"י, ניפגש כרגיל בשעה 14:00 במרכזינו במעגן בית הספר מבואות ים במכמורת.

 

בפגישה הקרובה נעסוק בשני נושאים מרכזיים:

 

נשיא מחמל"י וחבר הועדה המדעית של אקובמס, ד"ר דני כרם, חזר מקזבלנקה במרוקו, שם היה שותף למפגש של הועדה המדעית של אקובמס, יעדכן על פעילותה.

 

את עיקר הפגישה נייחד לאירוע ההיסטורי, הופעתו המחודשת של כלב הים הנזירי בחוף ישראל אחרי למעלה מחמישים שנה.

יו"ר מחמל"י, ד"ר אביעד שיינין יציג בקצרה את השתלשלות הדיווחים על כלבי ים מנובמבר 2009 ועד לתצפית האחרונה בראש הנקרה.

ד"ר אמיר פרלברג, ערך בשנת 2002 בדיקה עבור החברה להגנת הטבע: בדיקת התכנות לביצוע השבת כלב-ים ים תיכוני (נזירי) לחוף ראש הנקרה. אמיר יעביר הרצאה קצרה על ממצאי בדיקתו, שתהווה בסיס לדיון אסטרטגי על הדרך הטובה ביותר לשימור כלב הים בחופינו. מסקנות הדיון יוצגו לרשות הטבע והגנים בפגישה, שנקיים איתם בנושא.

 

בהמשך הפגישה נקיים פגישת ועד ונדון בנושאים הבוערים. וכמובן הרמת כוסית לרגל הדוקטורט של אביעד.

 

נשמח לראותם בפגישה, נא להגיע בזמן.

 

 
אטרקציה תיירותית חדשה בראש הנקרה?

20 ינואר 2010

 

ב-20 לינואר 2010 הגיעו לראש הנקרה מספר אנשים, שלא הגיעו כדי לרדת ברכבל ולטייל בנקרות. הם באו בעקבות דיווח של יניב שוורץ ממושב לימן, שהתקבל אצלנו דרך אייל מילר - הפקח הימי של רשות הטבע והגנים, המארח אותנו בסקרים הצפוניים.

יניב צפה בכלב ים זמן ארוך במפרץ הצפוני של ראש הנקרה, ממש מתחת למנהרת הרכבת הישנה שהובילה בעבר ללבנון. יניב שלא היה מודע לתצפית הקודמת של כלב הים בהרצליה, זיהה בוודאות כלב ים, אבל עד שמיה אלסר וד"ר עוז גופמן הגיעו למקום כ-45 דקות לאחר מכן, הוא נעלם.

הציפיה לאורך החוף במזג האויר החורפי השתלמה -  לאחר כשעה הופיע כלב הים שוב והוא שחה וצלל בניחותא (יחסית לדולפינים...). אורכו המשוער כ-2 מטרים, הוא נראה בריא והישיר מבט לצופים שעמדו על המזח. הוא ניסה לעלות על החוף, אבל ויתר - אולי בגלל הגלים הגבוהים, או בגלל הנוכחות האנושית. אחרי נסיונות הסרק, הוא פנה לעומק הים וצפונה. ניסינו לעקוב אחריו באדיבות צוות אתר הנקרות, שנתנו לנו להיכנס לאתר ולהציץ ללבנון, אבל ללא הואיל.

 

תודה ליניב שוורץ ואייל מילר על הדיווח ולמיה אלסר וד"ר עוז גופמן שעזבו את המיטה/המשרד/הבית החם והביאו לנו את הסיפור והתמונות.

 

 

 

צילום: יניב שוורץ

להקות דולפינים גדולות מול נתניה

11 ינואר 2010

 

אחרי הצילום הנדיר של כלב ים בהרצליה, נערך אחד מסקרי הדולפינים המוצלחים ביותר עד כה. לאחר דיווח  על להקת דולפינים גדולה מערבית לנתניה, הסכים בעל היאכטה אורי קני, שסיפר ליו"ר מחמל"י אביעד שיינין על הדיווח, לצאת לים למחרת ב-10/1/2010, כדי לחפש את כלב הים ואת הדולפינים.

למרות שהסקר יצא בשעה מאוחרת יחסית, אובך סמיך רבץ בקרבת החוף, ויצאנו לכיוון צפון מערב בדרך לנתניה. הים היה נהדר ולאחר שהאובך התפוגג כעבור שעת הפלגה, בשעה 11:15 נתקלנו בלהקת דולפינים גדולה מהמין דולפינן מצוי. בהתחלה צפינו בכעשרה דולפינים, ביניהם זיגי וזיגזג, גבע והגור החדש שלה, סטמפי ועוד דולפינים מוכרים. יש לנו עדיין מעל אלף תמונות שצריך לבחון, כדי לזהות אולי דולפינים נוספים. הדולפינים נחו בחלק הראשון של התצפית, כשההגורים והדולפינים הצעירים השתוללו כרגיל. לאחר כשעה ורבע ראינו באופק קפיצות דולפינים מדהימות ללא הפסקה והבנו שיש שם עוד דולפינים רבים. לאחר שהפלגנו לעברם, התגלתה להקה נוספת של כחמישה עשר דולפינים, כאשר שלושה מתוכם קיימו מרדפים, קפיצות ונשיכות והם ממש התעלמו מקיומנו - היה מדהים! כאשר הגענו ללהקה השנייה, ראינו במרחק של כק"מ להקה נוספת גדולה ומקובצת. בסך הכול צפינו בשלוש להקות עם מספר כולל של כחמישים(!) דולפינים. קשה להעריך בדיוק את כמות הגורים, אבל הם היו בהחלט רבים. בשעה 14:00 נפרדנו מהדולפינים. אחרי כשלוש שעות תצפית, חזרנו מותשים ומאושרים להרצלייה - האובך בקרבת החוף עדיין היה שם. את נתיב ההפלגה ניתן לראות בקישור הזה.

את סרט הוידאו שצילמו מתנדבי מחמל"י ניתן לראות בכתבה של Ynet.

תודה לאורי קני על תמיכתו המתמשכת בחקר הדולפינים. תודה גם לצוות: אביעד, עופר, שרון, אמיר, ירון, אליענה, ואוהד.

דולפינים מול נתניה - צילום: אביעד שיינין

מחזה נדיר בישראל: כלב ים נזירי

8 ינואר 2010

 

ביום חמישי 7/1/10 בשעה 23:15 הדייגים משה טביב ובנו חיים ראו כלב ים ששחה לידם קרוב לשובר הגלים המערבי של מרינה הרצלייה. כלב הים עלה ונשכב כ-10 מטר מהם בין הסלעים של השובר, כפי שניתן לראות בתמונה. משה ובנו שמעו נשימות כבדות של כלב הים, התקרבו אליו וזיהו אותו בוודאות באורך של כ-1.2 מטר. הם התקשרו לבית החולים הווטרינרי בבית דגן, שהפנה אותם לבית החולים לחיות בר שליד הספארי. עובד בית החולים שמוליק לנדאו, הגיע למקום כעבור כשעה. בכל אותו זמן, כלב הים נשאר במקומו. שמוליק איתר את כלב הים עם עיניים עצומות ומתנשם בכבדות וכשניסה לכסות את כלב הים בשמיכה, החיה זזה בכבדות אל המים ונעלמה.

שמוליק התקשר ליניב לוי מהמרכז להצלת צבי-ים, שהתקשר למחמל"י. יו"ר מחמל"י אביעד שיינין הגיע למקום ביום שישי בשעה 02:15 לפנות בוקר. הצטרפו אליו חבר וועד מחמל"י והוטרינר ד"ר דני מוריק, שהתמחה באישוש כלבי ים בהולנד, ומתנדבות מחמל"י מיה אבירם ואיה וולפסון, שסרקו את שוברי הגלים. יניב לוי וצוות מתנדבים של המרכז להצלת צבי-ים הגיעו והצטרפו לסריקות, שהתחדשו גם מאור ראשון, אך לא העלו דבר עד כה, אך לרשות הטבע והגנים הגיעו דיווחים על כלב ים שנצפה באזור קיסריה.

 

ד"ר דני מוריק שהתייעץ עם עמיתיו המומחים מהולנד, קיבל הערכה שמדובר בנקבת כלב ים נזירי בת כשנה-שנתיים ומעריך על פי התיאור, שמצבה הבריאותי של החיה ירוד. אם נצליח להגיע לכלב הים, אישוש כלבי ים פשוט מאישוש דולפינים, למרות שכלב הים הנזירי נחשב לרגיש יותר מכלבי ים אחרים.

 

אוכלוסיית כלב הים הנזירי, הקרובה ביותר לישראל נמצאת בתורכיה. על פי האנציקלופדיה של החי והצומח, בשנת 1976 עוד נראו כ-6 פרטים באזור נמל בירות בלבנון, שנכחדו בהמשך. התצפית האחרונה של המין הזה בישראל תועדה באמצע המאה הקודמת.

 

תודה למשה וחיים טביב, שמוליק לנדאו, יניב לוי ומתנדבי המרכז להצלת כלבי ים ומתנדבי מחמל"י אביעד, דני, מיה ואיה.

צילום: שמוליק לנדאו

כתבות ארכיון

שנת 2009

שנת 2008

שנת 2007