מי הם הדולפינים?

 

דולפינים הינם מיני יונקים ימיים השייכים למשפחת הליויתנאים, אותם אנו יכולים למצוא בכל הימים והאוקיאנוסים בעולם.  אחד הדברים המאפיינים את הליויתנאים הוא היותם חיות עדר בעלי קשרים חברתיים הדוקים. הליויתנאים הינם חיות בעלות ניידות גבוהה, המבלות את כל חייהם החל מרגע הלידה בסביבה הימית. חברת הדולפינים היא בעצם אוסף של חיות ימיות, לרוב בעלות קשר דם משפחתי בין חברי הלהקה אשר שוחות יחד כחבורה בזמן נתון. במינים שונים של דולפינים גודל הלהקה יכול להשתנות, החל מ 2- 3 פרטים בלהקה קטנה ועד לאלפי דולפינים בעדר ענק אשר נודד ביחד בחיפוש אחר מקורות מזון - בדומה ללהקת הדולפינים שמנתה מאות דולפינים מהמין דולפינן מצוי, שחלפה מול חופי ארצנו בחודש פברואר 2001 וכנראה הגיעה לחופינו בשל חיפוש אחר מקורות מזון מזדמנים נוספים.  הדולפינים משתפים פעולה בלהקה לצורך השגת מזונם.  כאשר להקת דולפינים גדולה משתפת פעולה בדייג הם הופכים את הצייד ליעיל יותר, לדוגמא: הדולפינים מקיפים להקת דגים במעגל  ודוחפים אותם למרכז בצורה זו הם מצליחים לאכול יותר דגים ולהשקיע פחות מאמץ בהשגת המזון.  הופעתה של להקת הענק בחופי הארץ לאחר הסערה גדולה בים כנראה שלא הייתה מקרית.  כאשר להקת הדולפינים נצפתה מול נתניה ע"י צוות מחמל"י - מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל, הלהקה התקדמה תוך כדי היותה פרושה לרוחב של 1.5 ק"מ.  מבנה שחיה זה אפשר לדולפינים לסקור שטח ים רחב יותר ולגלות את הדגים שהגיעו לחופנו לאחר הסערה.   גם דייגי ארצנו יודעים שלאחר הסערות שלל הדייג גדל ולכן הם יצאו מיד עם שוך הסערה לים במטרה לדוג. להפתעתם הם פגשו בים את הדולפינים, אשר במשך 11 ימים נצפו מול חופי הארץ מאזור פלמחים בדרום  דרך נתניה במרכז  ועד לעכו בצפון. 

מתוך  תצפיות שערכו חוקרים על התנהגות דולפינים נמצא, כי דולפינים מגישים לעיתים  סיוע הדדי לדולפינים בעלי קרבה משפחתית ואף לקרובי משפחה רחוקים. ( העזרה שדולפין יגיש תהיה לכל חברי הלהקה ללא קשר לקרבה משפחתית ).  התנהגות העזרה כלפי חברים נצפית גם עם בני אדם למרות השוני האבולוציוני הגדול.  יתכן ששיתוף פעולה הדדי המאפיין את חברת הדולפינים ובני האדם הם שתרמו להתפתחות האינטליגנציה הגבוהה אצל בני האדם ויכולת הלמידה והסיוע הגבוהים מאוד של הדולפינים.

חברות אנושיות ולהקות דולפינים חיות בקבוצות חברתיות על מנת להגן על עצמם מהסכנות שבסביבה.  להקת דולפינים בשעת סכנה תתאסף ותשחה יחד צמודים זה לזה, כאשר הבוגרים והחזקים שוחים בקצוות והאמהות ביחד עם הגורים שוחים במרכז הלהקה.  להקה גדולה מספקת הגנה טובה יותר לגורים הצעירים. 

(מתוך כתבה שהתפרסמה במגזין עיניים).

 

 

 

 

 

סרט יפה, הממחיש כיצד הפכו הלווייתנאים מיונקים יבשתיים ליונקים ימיים במשך כ-50 מיליון שנה, מוצג במוזיאון בניו-זילנד וניתן לצפות בו גם כאן:

 

 

הדולפינים ובני האדם

 

חזרה