זיפיוס חלול חרטום (Cuvier's beaked whale (Ziphius cavirostris

 

סימנים מזהים בים: אורך גוף הבוגר 5.5-7 מ'. צבע גוף משתנה, מגווני חום ועד שחור סגלגל, מבהיר עם הגיל. אינו מראה הצללה-הפוכה (גו כהה וגחון בהיר) ולפעמים להיפך. לעיתים נראים כתמים לבנים וצלקות עגולות לבנות, בעיקר בצדדים ואחורי הגחון. צלקות שריטה ארוכות מפותלות וכפולות הנגרמות מזוג השיניים של בני המין הזכרים הבוגרים. גוף חסון דמוי פלך, סנפירי חזה קטנים, סנפיר גב קטן בקדמת שליש אחורי של הגוף, סנפיר זנב מאוד רחב, עד 1/4 מאורך הגוף. ראש קטן ומקור "אווזי". בודד או בקבוצות קטנות, גח במים. חי במים עמוקים, 1500-3000 מטר.

סימנים מזהים על היבשה: קו הפה מהצד קעור ונוטה מעלה באחוריו. חסרי שיניים מלבד הזכרים הבוגרים, להם שתי שיניים בולטות בקדמת הפה (בוקעות אחרי גיל 5-6). שקע אופייני למין מאחורי פתח הנשימה. שקע דמוי V בגרון, אופייני לכל לוויתני המקור.

נפוץ בים התיכון, עדיין לא נצפה בוודאות באזורנו, אך מוחף מדי פעם, במרכז ובצפון.

מעט מאוד ידוע על משפחת לווייתני המקור. עד לפני כ 20 שנה, מרבית המידע היה מפרטים מוחפים. כיום יש מחקר על לוויתן זה במפרץ מכסיקו.

חי בקבוצות קטנות של עד 7 פרטים.

פגיע לרעשים הנגרמים מסונר בעל תדר-נמוך.

צולל מעל 30 דקות.

רבייה: לא ידוע.

ניזון כמעט רק מדיונונים, בקרבת הקרקע. לכידת המזון נעשית על ידי שאיבה.

לוויתן זה ידוע כאוכל שקיות. הסיבה היא כנראה טעות בזיהוי. בפרט שנפלט לחוף אפולוניה ב-,2002 נמצאו 4.5 קילו של שקיות בקיבה, אך בעולם ידוע גם על 13 קילו.

נתונים נוספים:

משקל: 2.6 טונות לזכר 3 טונות לנקבה.

הגור נולד באורך 2.7 מטרים ובמשקל של עד 300 קילו.

תוחלת החיים לפחות , 40 אך אפשרי מעל 60 שנה.

 

חזרה